Sigara Yanığına Ne İyi Gelir ?Sigara Yanığına Ne İyi Gelir ?Sigara bir çok insanın bazen kederden bazen neşeden sonra günlük kullandığı bir madde. Ama işin ucunda bir alev var malum. Bu yüzden kazara ateşin düşmesi ele kola çarpması gibi sigara yanıkları oluşabilir. Genelde hafif ve birinci derece yanıklar oluşturur. Ayrıca ikinci derece yanık oluştursa dahi alan küçük olduğu için tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulmaz.

Sigara yanığından hemen sonra yapılacak ilk iş, bölgeyi suya tutup soğuttuktan sonra, imkan müsaitse, buz dolu bir torba ile beş dakikada bir buz kompresi yapmaktır. Yaklaşık 10 dakika kompres yapıldıktan sonra, sigarayla yanan yer rahatlayacaktır.


Peki sigara yanığı nasıl geçer. Yanık oluşan alanı soğuttuktan ve buz uyguladıktan sonra, sigarayla yanan yere yumurta akı sürebilirsiniz ve evde varsa madecassol, fito, silverdin, hametan, bepanthol, sudocrem, advantan gibi kremleri sabah akşam az miktarda uygulayabilirsiniz. Bunların dışında aloe vera, e vitamini, b5 vitamini, çinko oksit gibi maddeleri sürebilirsiniz. Bitkisel yanık bakımı için yağlardan sarı kantaron yağı, hindistan cevizi yağı, shea butter, zeytinyağı gibi yağları sigara yanığına uygulayabilirsiniz. Yanık muhtemelen en fazla 1 hafta içerisinde iyileşecektir. Eğer yanık olan yer çok acıyorsa emla ve anestol gibi lidocaine içeren bölgesel uyuşturucu kremler kullanabilirsiniz, ayrıca ağrı kesici ilaçlar içebilirsiniz.

kaynak: http://www.sagligim.org/2017/08/yaniklar.html

Sosyal medya :

Facebook : https://www.facebook.com/cilthastaligi/

Google + : https://plus.google.com/101249169258134621055

Categories:
Benzer Videolar

0 yorum: